Atrakcje Regionu

Janowiec

Idylliczna wieś Janowiec słynie z zamku, który turyści często odwiedzają przy okazji zwiedzania Kazimierza Dolnego. W tej okolicy są jednak do zobaczenia także inne liczne atrakcje z jakich słynie Janowiec – wiejskie chaty i zabytkowe budynki, które pozwalają się przenieść niemal do dziewiętnastowiecznej miejscowości. Możecie je obejrzeć w cenie biletu do zamku w Janowcu. Aby poznać cenne obiekty ekologiczne należy wejść na szlak prowadzący wzdłuż krawędzi skarpy wiślanej, porośniętej unikalną roślinnością, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Małopolski Przełom Wisły.

Kazimierz Dolny

To miasteczko nad Wisłą zwane Perłą Lubelszczyzny, jedno z najbardziej urokliwych i znanych miejsc we wschodniej części Polski (zobacz więcej). Jego historia sięga czasów średniowiecznych, kiedy istniała tu osada zwana Wietrzną Górą. Z czasem zmieniono jej nazwę na Kazimierz na cześć księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Z czasów średniowiecza pochodzi kamienna wieża, która stanowi pozostałość zamku. Nowy zamek kamienny powstał poniżej baszty z rozkazu Kazimierza Wielkiego, który nadał osadzie prawa miejskie. Okres rozkwitu Kazimierza przypada na czasy renesansu, kiedy miasto staje się głównym szlakiem handlowym. Upamiętniają to spichlerze położone nad Wisłą, a także miasto ze wspaniałymi kamienicami bogatych kupców. Po wojnie Kazimierz odradza się jako ośrodek artystyczny i kulturalny. Znów zjeżdżają tu malarze, odbywają się liczne festiwale, wieczory muzyczne, koncerty.

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie

Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór Jabłonowskich. Został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Odbudowany po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dwór murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach. W nim mieści się ekspozycja stała muzeum.

Jest to ekspozycja typu biograficznego, zajmuje 6 sal muzealnych o powierzchni 250 m2. Zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem  oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety.

Z okazji jubileuszu 475 rocznicy urodzin w 2005 roku odnowiono kaplicę Kochanowskich i zaprezentowano nowe wystawy: „Rzeczpospolita Babińska” i „Mały Wawel”.

Zespół dworski otoczony jest przez park krajobrazowy z I połowy XIX wieku, zaprojektowany przez Józefa Stichego w stylu angielskim, przebudowany na początku XX wieku przez Stefana Celichowskiego.

Park Jurajski w Bałtowie

Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej znajduje się blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu możemy chronologicznie poznawać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.
Modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń , które można podziwiać w JuraParku zostały wykonane przez współpracujących z nami paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.
Warto wiedzieć, że tu gdzie obecnie leży nasz Park Dinozaurów, była jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury. Dowodem na tą są odnalezione w tutejszym wąwozie tropy dinozaurów. Właśnie to odkrycie stało się inspiracją do powstania pierwszego w Polsce parku jurajskiego.

Rezerwat żółwia błotnego

Rezerwat przyrody Borowiec to rezerwat torfowiskowy o powierzchni 57,83 ha, położony na terenie gminy Przyłęk, w powiecie zwoleńskim. Został utworzony Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnychi Leśnictwa w 1990 r.  Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie rzeki Zwoleńki z jej doliną i przyległymi do niej terenami jako ostoi żółwia błotnego. Rezerwat znajduje się w granicach obszaru Natura 2000 Dolina Zwoleńki. To właśnie wolno płynące wody nizinnej rzeki Zwoleńki oraz liczne, porośnięte gęstą roślinnością torfianki tworzą dogodne warunki do bytowania jednej z większych, stabilnych populacji żółwia błotnego w Polsce – gatunku podlegającego ochronie ścisłej. Ten długowieczny, jedyny naturalnie występujący w Polsce gatunek żółwia jest zagrożony wyginięciem. Związane jest to m.in. z utratą miejsc lęgowych i presją ze strony drapieżników.

Magiczne ogrody

Magiczne Ogrody są pierwszym w Polsce rodzinnym parkiem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów odkryjesz bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Każda z krain to sensoryczne pole doświadczeń, stymulujące rozwój i wyobraźnię Twojego dziecka. Wszystkie atrakcje to wyzwania budujące pewność siebie i poczucie wartości. Całość to przygoda, kontakt z naturą i ciekawie – a przede wszystkim wspólnie – spędzony czas.

Zalew w Janowicach

Niedaleko Janowca, we wsi Janowice, położonej nad rzeką Plewką, utworzono retencyjny zbiornik wodny o powierzchni 14 ha. Jest to jedyne tak duże kąpielisko na terenie powiatu puławskiego. Dzięki temu, że rzeka Plewka płynie przez tereny słabo zaludnione, zbiornik ma pierwszą klasę czystości wód. Znajduje się tu strzeżona plaża i wypożyczalnia sprzętu pływającego.